Na rynkach kapitałowych mówi się, że nie ma zysku bez ryzyka. Teoretycznie im większy potencjalny przewidywany zwrot, tym większe ryzyko. Jeśli inwestor przewiduje zwroty w setkach procent, jak w kryptowalutach, trzeba go poinformować, że branża może w krótkim czasie stracić kilkadziesiąt punktów bazowych.
Niebezpieczeństwo nie jest straszną rzeczą ani nie jest barierą; jest to aspekt, który musisz wziąć pod uwagę, jeśli jesteś aktywny w globalnym handlu finansowym. Niemniej jednak zdolność inwestora do radzenia sobie z ryzykiem ma kluczowe znaczenie przy określaniu, jak właściwie dokonywać inwestycji. Powinieneś wiedzieć, z jakim ryzykiem jesteś gotów się zmierzyć, wydając pieniądze i jak możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich aktywów. Ponieważ każdy jest wyjątkowy, podejście każdego do pochłaniania strat i wygranych będzie również wyjątkowe.
Bezpieczne inwestowanie – wszystko co powinniśmy wiedzieć
Do pewnego stopnia każda transakcja jest z nim powiązana. Znajomość rodzaju zagrożenia lub kombinacji kategorii ryzyka ma kluczowe znaczenie dla obniżenia ryzyka, a tym samym zwiększenia pewności inwestycji na giełdzie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy dokonywaniu wyborów inwestycyjnych jest to, że powinieneś inwestować tylko tyle gotówki, ile możesz stracić. Niezależnie czy chcesz zainwestować w złoto, w kryptowaluty, czy też interesujesz inwestycjami na Forex. Oznacza to, że na rynku powinny pojawić się tylko środki, które nie są wymagane do wypełnienia istniejących zobowiązań, takich jak faktury, płatności i spłaty kontrahentów.
Zasady bezpiecznego inwestowania
Możesz również stopniowo zmniejszać swoją ekspozycję na określone rynki. W czasach kryzysu zmniejsz ekspozycję na akcje i zyskaj oglądalność obligacji lub złota; w czasach prosperity odwróć elementy inwestycji. Ponadto zazwyczaj korzystne jest posiadanie gotówki pod ręką w celu zakupu określonego instrumentu po obniżonej cenie w przypadku lokalnych awarii.
Zyski nie mogą istnieć bez ryzyka, ale ryzykiem można zarządzać, obliczać i modyfikować w zależności od zmian na rynku. Dzięki takiemu podejściu możemy sprawić, że inwestycje będą trwalsze, bardziej zróżnicowane, a tym samym uzależnione od jednego elementu, co pozwoli nam na szerszą dystrybucję ryzyka.